passwd - en to ar translation catalogue (49 entries)

en: %s: libuser initialization error:
ar: %s: خطأ في تهيئة libuser:

en: Warning: unlocked password would be empty.
ar: تحذير: كلمة المرور غير المقفلة قد تكون فارغة.

en: Corrupted passwd entry.
ar: مدخل كلمة مرور معطوب.

en: Empty password.
ar: كلمة مرور فارغة.

en: Password locked.
ar: كلمة المرور مقفلة.

en: Password set, MD5 crypt.
ar: كلمة المرور مضبوطة، تشفير MD5.

en: Password set, blowfish crypt.
ar: كلمة المرور مضبوطة، تشفير السمكة المنتفخة.

en: Password set, SHA256 crypt.
ar: كلمة المرور مضبوطة، تشفير SHA256.

en: Password set, SHA512 crypt.
ar: كلمة المرور مضبوطة، تشفير SHA512.

en: Password set, unknown crypt variant.
ar: كلمة المرور مضبوطة، نوع التشفير مجهول.

en: Alternate authentication scheme in use.
ar: يجري استخدام خطة استيثاق بديلة.

en: Password set, DES crypt.
ar: كلمة المرور مضبوطة، تشفير DES.

en: No password set.
ar: لم يتم ضبط كلمة مرور.

en: Unknown user.
ar: مستخدِم مجهول.

en: %s: user account has no support for password aging.
ar: %s: لا يدعم حساب المستخدِم تحديد عمر لكلمة المرور.

en: keep non-expired authentication tokens
ar: الإبقاء على حلقات المفاتيح غير منتهية الصلاحية

en: delete the password for the named account (root only)
ar: حذف كلمة مرور الحساب المحدّد (الجذر فقط).

en: force operation
ar: إجبار العملية

en: maximum password lifetime (root only)
ar: الحدّ الأقصى لعمر كلمة المرور (الجذر فقط)

en: minimum password lifetime (root only)
ar: الحدّ الأدنى لعمر كلمة المرور (الجذر فقط)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
ar: عدد أيام استقبال المستخدِم تحذيرات قبل انتهاء صلاحية كلمة المرور (الجذر فقط)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
ar: عدد الأيام قبل قفل حساب انتهت صلاحيّة كلمة مروره (الجذر فقط)

en: report password status on the named account (root only)
ar: أبلِغ عن حالة كلمة مرور المستخدم المحدّد (الجذر فقط)

en: read new tokens from stdin (root only)
ar: اقرأ حلقات المفاتيح الجديدة من stdin (الجذر فقط)

en: %s: bad argument %s: %s
ar: %s: معامل خاطئ %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
ar: %s: يمكن تحديد واحد من -l, -u, -d, -S فقط.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
ar: %s: لا يمكن خلط واحد من -l, -u, -d, -S وآخر من -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
ar: فقط الجذر يستطيع عمل ذلك.

en: %s: Only root can specify a user name.
ar: %s: يمكن فقط للجذر أن يحدّد اسم مستخدم.

en: %s: The user name supplied is too long.
ar: %s: اسم المستخدم المُدخل طويل جدّاً.

en: %s: Only one user name may be specified.
ar: %s: يمكن تحديد اسم مستخدم واحد فقط.

en: %s: This option requires a user name.
ar: %s: يتطلّب هذا الخيار اسم مستخدم.

en: %s: Can not identify you!
ar: %s: تعذّر التعرف عليك!

en: %s: Unknown user name '%s'.
ar: %s: اسم مستخدم مجهول '%s'.

en: Locking password for user %s.
ar: جاري قفل كلمة مرور المستخدم %s.

en: Success
ar: نجاح

en: Error (password not set?)
ar: خطأ (لا يوجد كلمة مرور؟)

en: Unlocking password for user %s.
ar: جاري فكّ قفل كلمة مرور المستخدِم %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
ar: عملية خطرة (استخدم -f للإجبار)

en: Error
ar: خطأ

en: Removing password for user %s.
ar: جاري إزالة كلمة مرور المستخدم %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
ar: جاري ضبط بيانات العمر للمستخدم %s.

en: Changing password for user %s.
ar: جاري تغيير كلمة مرور المستخدم %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
ar: %s: خطأ في القراءة من stdin: %s

en: %s: unable to start pam: %s
ar: %s: تعذّر تشغيل pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
ar: %s: تعذّر ضبط tty لـpam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
ar: %s: تعذّر تحديد مدة تأخير الخطأ: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
ar: %s: تم تحديث حلقات مفاتيح الاستيثاق منتهية الصلاحية بنجاح.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
ar: %s: تم تحديث كل حلقات مفاتيح الاستيثاق بنجاح.
