passwd - en to da translation catalogue (55 entries)

en: %s: libuser initialization error:
da: %s: libuser initieringsfejl:

en: Warning: unlocked password would be empty.
da: Advarsel: ulåst adgangskode skal være tom.

en: Corrupted passwd entry.
da: Ødelagt passwd-linje.

en: Empty password.
da: Tom adgangskode.

en: Password locked.
da: Adgangskode låst.

en: Password set, MD5 crypt.
da: Adgangskode sat, MD5-krypteret.

en: Password set, blowfish crypt.
da: Adgangskode sat, blowfish-krypteret.

en: Password set, SHA256 crypt.
da: Adgangskode sat, SHA256-krypteret.

en: Password set, SHA512 crypt.
da: Adgangskode sat, SHA512-krypteret.

en: Password set, unknown crypt variant.
da: Adgangskode sat, ukendt krypteringsvariant.

en: Alternate authentication scheme in use.
da: Alternativ godkendelsesskema i brug.

en: Password set, DES crypt.
da: Adgangskode sat, DES-krypteret.

en: No password set.
da: Ingen adgangskode sat.

en: Unknown user.
da: Ukendt bruger.

en: %s: user account has no support for password aging.
da: %s: brugerkonto har ingen understøttelse for adgangskodeforældelse.

en: keep non-expired authentication tokens
da: behold ikke-udløbne godkendelsesnøgler

en: delete the password for the named account (root only)
da: slet adgangskoden for named-kontoen (kun root)

en: lock the password for the named account (root only)
da: lås adgangskoden for den navngivne konto (kun root)

en: unlock the password for the named account (root only)
da: lås adgangskoden for den navngivne konto op (kun root)

en: expire the password for the named account (root only)
da: udløb adgangskoden for den navngivne konto op (kun root)

en: force operation
da: gennemtving handling

en: maximum password lifetime (root only)
da: maksimal levetid for adgangskode (kun root)

en: minimum password lifetime (root only)
da: minimal levetid for adgangskode (kun root)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
da: antal dage brugere får advarsler inden adgangskoden udløber (kun root)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
da: antal dage efter adgangskoden er udløbet, hvor kontoen deaktiveres (kun root)

en: report password status on the named account (root only)
da: rapportér adgangskodestatus på named-kontoen (kun root)

en: read new tokens from stdin (root only)
da: læs nye nøgler fra standardinddata (kun root)

en: [OPTION...] <accountName>
da: [TILVALG...] <kontoNavn>

en: %s: bad argument %s: %s
da: %s: dårligt argument %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
da: %s: Kun en af -l, -u, -d, -S må angives.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
da: %s: Kan ikke kombinere én af -l, -u, -d, -S sammen med én af -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
da: Kun root kan gøre dette.

en: %s: Only root can specify a user name.
da: %s: Kun root kan angive et brugernavn.

en: %s: The user name supplied is too long.
da: %s: Angivet brugernavn er for langt.

en: %s: Only one user name may be specified.
da: %s: Kun én bruger kan angives.

en: %s: This option requires a user name.
da: %s: Dette tilvalg kræver et brugernavn.

en: %s: Can not identify you!
da: %s: Kan ikke identificere dig!

en: %s: Unknown user name '%s'.
da: %s: Ukendt brugernavn '%s'.

en: %s: SELinux denying access due to security policy.
da: %s: SELinux nægter adgang på grund af sikkerhedspolitik.

en: Locking password for user %s.
da: Låser adgangskode for bruger %s.

en: Success
da: Lykkedes

en: Error (password not set?)
da: Fejl (adgangskode ikke sat?)

en: Unlocking password for user %s.
da: Låser adgangskode op for bruger %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
da: Usikker operation (brug -f for at gennemtvinge)

en: Expiring password for user %s.
da: Adgangskodens udløbsdato for brugeren %s.

en: Error
da: Fejl

en: Removing password for user %s.
da: Fjerner adgangskode for bruger %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
da: Ændrer udløbsdato for konto %s.

en: Changing password for user %s.
da: Ændrer adgangskode for bruger %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
da: %s: fejl ved læsning fra stdin: %s

en: %s: unable to start pam: %s
da: %s: kan ikke starte pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
da: %s: kan ikke sætte tty for pam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
da: %s: kan ikke sætte fejlforsinkelse: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
da: %s: udløbne godkendelsesnøgler opdateret med succes.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
da: %s: alle godkendelsesnøgler opdateret med succes.
