passwd - en to fi translation catalogue (55 entries)

en: %s: libuser initialization error:
fi: %s: libuser-alustusvirhe:

en: Warning: unlocked password would be empty.
fi: Varoitus: avattu salasana olisi tyhjä.

en: Corrupted passwd entry.
fi: Vioittunut salasanatietue.

en: Empty password.
fi: Salasana on tyhjä.

en: Password locked.
fi: Salasana on lukittu.

en: Password set, MD5 crypt.
fi: Salasana on asetettu, MD5-salaus.

en: Password set, blowfish crypt.
fi: Salasana on asetettu, blowfish-salaus.

en: Password set, SHA256 crypt.
fi: Salasana on asetettu, SHA256-salaus.

en: Password set, SHA512 crypt.
fi: Salasana on asetettu, SHA512-salaus.

en: Password set, unknown crypt variant.
fi: Salasana asetettu, tuntematon salausvariantti

en: Alternate authentication scheme in use.
fi: Vaihtoehtoinen todennusjärjestelmä käytössä.

en: Password set, DES crypt.
fi: Salasana on asetettu, DES-salaus.

en: No password set.
fi: Salasanaa ei ole asetettu.

en: Unknown user.
fi: Tuntematon käyttäjä.

en: %s: user account has no support for password aging.
fi: %s: käyttäjätili ei ole tue salasanan ikääntymistä.

en: keep non-expired authentication tokens
fi: säilytä vanhentumattomat todennuspoletit

en: delete the password for the named account (root only)
fi: poista annetun tunnuksen salasana (vain pääkäyttäjä)

en: lock the password for the named account (root only)
fi: lukitse annetun tunnuksen salasana (vain pääkäyttäjä)

en: unlock the password for the named account (root only)
fi: avaa annetun tunnuksen salasanan lukitus (vain pääkäyttäjä)

en: expire the password for the named account (root only)
fi: vanhenna annetun tunnuksen salasana (vain pääkäyttäjä)

en: force operation
fi: pakota toiminto

en: maximum password lifetime (root only)
fi: salasanan suurin elinaika (vain pääkäyttäjä)

en: minimum password lifetime (root only)
fi: salasanan pienin elinaika (vain pääkäyttäjä)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
fi: kuinka monena päivänä ennen salasanan vanhentumista käyttäjää varoitetaan (vain pääkäyttäjä)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
fi: kuinka monta päivää salasanan vanhenemisen jälkeen tunnus poistetaan käytöstä (vain pääkäyttäjä)

en: report password status on the named account (root only)
fi: näytä annetun tunnuksen salasanan tila (vain pääkäyttäjä)

en: read new tokens from stdin (root only)
fi: lue uudet poletit oletussyötteestä (vain pääkäyttäjä)

en: [OPTION...] <accountName>
fi: [VALITSIN...] <käyttäjätunnus>

en: %s: bad argument %s: %s
fi: %s: virheellinen argumentti %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
fi: %s: vain yhden valitsimista -l, -u, -d, -S voi määritellä.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
fi: %s: Ei voi sekoittaa jotakin valitsimista -l, -u, -d, -S ja jotakin valitsimista -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
fi: Vain pääkäyttäjä voi tehdä tuon.

en: %s: Only root can specify a user name.
fi: %s: Vain pääkäyttäjä voi määrätä käyttäjätunnuksen.

en: %s: The user name supplied is too long.
fi: %s: Annettu käyttäjänimi on liian pitkä.

en: %s: Only one user name may be specified.
fi: %s: Voidaan antaa vain yksi käyttäjänimi.

en: %s: This option requires a user name.
fi: %s: Tämä valitsin vaatii käyttäjänimen.

en: %s: Can not identify you!
fi: %s: Ei tunnistettu!

en: %s: Unknown user name '%s'.
fi: %s: tuntematon käyttäjätunnus ”%s”.

en: %s: SELinux denying access due to security policy.
fi: %s: SELinux estää pyynnön turvallisuuskäytännön perusteella.

en: Locking password for user %s.
fi: Käyttäjän %s salasana lukitaan.

en: Success
fi: Onnistui

en: Error (password not set?)
fi: Virhe: (salasanaa ei ole asetettu)

en: Unlocking password for user %s.
fi: Avataan käyttäjän %s salasanan lukitus.

en: Unsafe operation (use -f to force)
fi: Turvaton toiminto (käytä valitsinta -f pakottaaksesi)

en: Expiring password for user %s.
fi: Vanhennetaan tunnuksen %s salasana.

en: Error
fi: Virhe

en: Removing password for user %s.
fi: Poistetaan käyttäjän %s salasana.

en: Adjusting aging data for user %s.
fi: Säädetään käyttäjän %s vanhenemistietoa.

en: Changing password for user %s.
fi: Vaihdetaan käyttäjän %s salasana.

en: %s: error reading from stdin: %s
fi: %s: virhe luettaessa oletussyötteestä %s

en: %s: unable to start pam: %s
fi: %s: pam:in käynnistäminen epäonnistui: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
fi: %s: ei voida asettaa terminaalia pam:ille: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
fi: %s: ei voida asettaa epäonnistumisviivettä: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
fi: %s: vanhentuneet todennuspoletit päivitetty.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
fi: %s: kaikki todennuspoletit päivitetty.
