passwd - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: %s: libuser initialization error:
hi: %s: libuser आरंभीकरण त्रुटि:

en: Warning: unlocked password would be empty.
hi: चेतावनी: खोला हुआ शब्दकूट खाली होगा.

en: Corrupted passwd entry.
hi: खराब शब्दकूट प्रविष्टि.

en: Empty password.
hi: खाली शब्दकूट.

en: Password locked.
hi: शब्दकूट तालाकित.

en: Password set, MD5 crypt.
hi: शब्दकूट सेट, MD5 गोपित.

en: Password set, blowfish crypt.
hi: शब्दकूट सेट, blowfish गोपित.

en: Password set, SHA256 crypt.
hi: कूटशब्द सेट, SHA256 crypt.

en: Password set, SHA512 crypt.
hi: कूटशब्द सेट, SHA512 crypt.

en: Password set, unknown crypt variant.
hi: शब्दकूट सेट, अज्ञात गोपित चर.

en: Alternate authentication scheme in use.
hi: प्रयोग में वैकल्पिक सत्यापन योजना.

en: Password set, DES crypt.
hi: शब्दकूट सेट, DES गोपित.

en: No password set.
hi: कोई शब्दकूट सेट नहीं.

en: Unknown user.
hi: अज्ञात उपयोक्ता.

en: %s: user account has no support for password aging.
hi: %s: उपयोक्ता खाता के खाते में शब्दकूट एजिंग के लिये कोई समर्थन नहीं है.

en: keep non-expired authentication tokens
hi: गैर समय समाप्त सत्यापन टोकेन रखें

en: delete the password for the named account (root only)
hi: नामित खाता के लिये शब्दकूट मिटायें (सिर्फ रूट)

en: force operation
hi: दबाव संक्रिया

en: maximum password lifetime (root only)
hi: अधिकतम शब्दकूट जीवनपर्यंत (सिर्फ रूट)

en: minimum password lifetime (root only)
hi: न्यूनतम शब्दकूट जीवनपर्यंत (सिर्फ रूट)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
hi: शब्दकूट के समय समाप्त होने के लिये पहले उपयोक्ता प्राप्त करता है दिनों की संख्या (रूट सिर्फ)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
hi: शब्दकूट समय समाप्ति के बाद दिनों की संख्या जब एक खाता निष्क्रिय हो जाता है (सिर्फ रूट)

en: report password status on the named account (root only)
hi: नामित खाता पर शब्दकूट स्थिति रिपोर्ट करें (सिर्फ रूट)

en: read new tokens from stdin (root only)
hi: stdin से नया टोकेन पढ़ें (सिर्फ रूट)

en: %s: bad argument %s: %s
hi: %s: गलत तर्क %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
hi: %s: सिर्फ -l, -u, -d, -S में एक निर्दिष्ट हो सकता है.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
hi: %s: -l, -u, -d, -S और -i, -n, -w, -x में से एक को मत मिलायें.

en: Only root can do that.
hi: सिर्फ रूट कर सकता है.

en: %s: Only root can specify a user name.
hi: %s: सिर्फ रूट उपयोक्ता नाम निर्दिष्ट कर सकता है.

en: %s: The user name supplied is too long.
hi: %s: दिया उपयोक्ता नाम बहुत लंबा है.

en: %s: Only one user name may be specified.
hi: %s: सिर्फ एक उपयोक्ता नाम निर्दिष्ट हो सकता है.

en: %s: This option requires a user name.
hi: %s: यह विकल्प के लिये एक उपयोक्ता नाम जरूरी है.

en: %s: Can not identify you!
hi: %s: आपको पहचान नहीं सकता है!

en: %s: Unknown user name '%s'.
hi: %s: अज्ञात उपयोक्ता नाम '%s'.

en: Locking password for user %s.
hi: %s उपयोक्ता के लिये शब्दकूट तालाकित कर रहा है.

en: Success
hi: सफल

en: Error (password not set?)
hi: त्रुटि (शब्दकूट सेट नहीं?)

en: Unlocking password for user %s.
hi: %s उपयोक्ता के लिये शब्दकूट का ताला खोल रहा है.

en: Unsafe operation (use -f to force)
hi: असुरक्षित संक्रिया (-f का प्रयोग दबाव के लिये करें)

en: Error
hi: त्रुटि

en: Removing password for user %s.
hi: %s उपयोक्ता के लिये शब्दकूट हटा रहा है.

en: Adjusting aging data for user %s.
hi: %s उपयोक्ता के लिये एजिंग आंकड़ा समायोजित कर रहा है.

en: Changing password for user %s.
hi: %s उपयोक्ता के लिये शब्दकूट बदल रहा है.

en: %s: error reading from stdin: %s
hi: %s: stdin से त्रुटि पढ़ रहा है: %s

en: %s: unable to start pam: %s
hi: %s: pam आरंभ करने में त्रुटि: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
hi: %s: tty को pam के लिये सेट करने में असमर्थ: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
hi: %s: विफलता विलंब सेट करने में असमर्थ: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
hi: %s: समय समाप्त सत्यापन टोकेन सफलतापूर्वक अद्यतन.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
hi: %s: सभी सत्यापन टोकन सफलतापूर्वक अद्यतन.
