passwd - en to it translation catalogue (55 entries)

en: %s: libuser initialization error:
it: %s: errore nell'inizializzazione di libuser:

en: Warning: unlocked password would be empty.
it: Attenzione: la password sbloccata sarà vuota.

en: Corrupted passwd entry.
it: Voce passwd corrotta.

en: Empty password.
it: Password vuota.

en: Password locked.
it: Password bloccata.

en: Password set, MD5 crypt.
it: Password impostata, criptazione MD5.

en: Password set, blowfish crypt.
it: Password impostata, criptazione blowfish.

en: Password set, SHA256 crypt.
it: Password impostata, criptazione SHA256.

en: Password set, SHA512 crypt.
it: Password impostata, criptazione SHA512.

en: Password set, unknown crypt variant.
it: Password impostata, metodo di criptazione sconosciuto.

en: Alternate authentication scheme in use.
it: Schema di autenticazione alternativo in uso.

en: Password set, DES crypt.
it: Password impostata, criptazione DES.

en: No password set.
it: Nessuna password impostata.

en: Unknown user.
it: Utente sconosciuto.

en: %s: user account has no support for password aging.
it: %s: l'account utente non supporta la scadenza password.

en: keep non-expired authentication tokens
it: mantenere i token di autenticazione non scaduti

en: delete the password for the named account (root only)
it: eliminare la password per l'account selezionato (solo root)

en: lock the password for the named account (root only)
it: bloccare la password per l'account selezionato (solo root)

en: unlock the password for the named account (root only)
it: sbloccare la password per l'account selezionato (solo root)

en: expire the password for the named account (root only)
it: far scadere la password per l'account selezionato (solo root)

en: force operation
it: forzare l'operazione

en: maximum password lifetime (root only)
it: durata massima della password (solo root)

en: minimum password lifetime (root only)
it: durata minima della password (solo root)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
it: numero di giorni di anticipo per l'avviso all'utente della scadenza della password (solo root)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
it: numero di giorni dopo la scadenza della password in cui un account viene disabilitato (solo root)

en: report password status on the named account (root only)
it: mostra lo status della password per l'account selezionato (solo root)

en: read new tokens from stdin (root only)
it: leggi i nuovi token dallo stdin (solo root)

en: [OPTION...] <accountName>
it: [OPZIONE...] <accountName>

en: %s: bad argument %s: %s
it: %s: argomento errato %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
it: %s: Solo uno tra -l, -u, -d, -S può essere specificato.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
it: %s: Non si può mescolare un -l, -u, -d, -S con un -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
it: Solo root può farlo.

en: %s: Only root can specify a user name.
it: %s: Solo root può specificare un nome utente.

en: %s: The user name supplied is too long.
it: %s: Il nome utente fornito è troppo lungo.

en: %s: Only one user name may be specified.
it: %s: Solo un nome utente può essere specificato.

en: %s: This option requires a user name.
it: %s: Questa opzione richiede un nome utente.

en: %s: Can not identify you!
it: %s: Non può identificare!

en: %s: Unknown user name '%s'.
it: %s: Nome utente sconosciuto '%s'.

en: %s: SELinux denying access due to security policy.
it: %s: SELinux sta impedendo l'accesso a causa della politica di sicurezza.

en: Locking password for user %s.
it: Blocco della password per l'utente %s.

en: Success
it: Successo

en: Error (password not set?)
it: Errore (password non impostata?)

en: Unlocking password for user %s.
it: Sblocco della password per l'utente %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
it: Operazione non sicura (usare -f per forzare)

en: Expiring password for user %s.
it: Password in scadenza per l'utente %s.

en: Error
it: Errore

en: Removing password for user %s.
it: Rimozione password per l'utente %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
it: Impostazione data di scadenza per l'utente %s.

en: Changing password for user %s.
it: Cambio password per l'utente %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
it: %s: errore nella lettura dallo stdin: %s

en: %s: unable to start pam: %s
it: %s: impossibile avviare pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
it: %s: impossibile impostare una tty per pam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
it: %s: impossibile impostare un ritardo per il fallimento: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
it: %s: token di autenticazione scaduti aggiornati con successo.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
it: %s: tutti token di autenticazione sono stati aggiornati con successo.
