passwd - en to ja translation catalogue (55 entries)

en: %s: libuser initialization error:
ja: %s: libuser 初期化エラー:

en: Warning: unlocked password would be empty.
ja: 警告:ロック解除したパスワードは空です。

en: Corrupted passwd entry.
ja: passwd 入力の文字化け

en: Empty password.
ja: 空のパスワード

en: Password locked.
ja: パスワードはロック済み。

en: Password set, MD5 crypt.
ja: パスワード設定済み、MD5 暗号化。

en: Password set, blowfish crypt.
ja: パスワード設定済み、blowfish 暗号化。

en: Password set, SHA256 crypt.
ja: パスワード設定済み、SHA256 暗号化。

en: Password set, SHA512 crypt.
ja: パスワード設定済み、SHA512 暗号化。

en: Password set, unknown crypt variant.
ja: パスワード設定済み、不明な暗号化変種。

en: Alternate authentication scheme in use.
ja: 代替の認証方針が使用されています。

en: Password set, DES crypt.
ja: パスワード設定済み、DES 暗号化

en: No password set.
ja: パスワードの設定なし。

en: Unknown user.
ja: 不明なユーザー。

en: %s: user account has no support for password aging.
ja: %s: ユーザーアカウントにはパスワードエージングのサポートがありません。

en: keep non-expired authentication tokens
ja: 有効な認証トークンを維持する

en: delete the password for the named account (root only)
ja: named アカウントのパスワードを削除する (root のみ)

en: lock the password for the named account (root only)
ja: 指名されたアカウントのパスワードをロック（rootのみ）

en: unlock the password for the named account (root only)
ja: 指名されたアカウントのパスワードをロック解除（rootのみ）

en: expire the password for the named account (root only)
ja: 指名されたアカウントのパスワードを失効（rootのみ）

en: force operation
ja: 操作を強制

en: maximum password lifetime (root only)
ja: 最大パスワード寿命 (root のみ)

en: minimum password lifetime (root only)
ja: 最低パスワード寿命 (root のみ)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
ja: パスワード失効の前にユーザーが警告を受ける事前日数 (root のみ)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
ja: パスワードが失効した後にアカウントが無効になるまでの日数 (root のみ)

en: report password status on the named account (root only)
ja: named アカウントのパスワードステータスを報告する (root のみ)

en: read new tokens from stdin (root only)
ja: 標準入力(stdin) から新規トークンを読み込む (root のみ)

en: [OPTION...] <accountName>
ja: [オプション...] <accountName>

en: %s: bad argument %s: %s
ja: %s: 不正な引数 %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
ja: %s: -l, -u, -d, -S の内１つのみが指定可能です。

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
ja: %s: -l, -u, -d, -S の１つと -i, -n, -w, -x の１つを混合できません。

en: Only root can do that.
ja: root のみが実行できます。

en: %s: Only root can specify a user name.
ja: %s: root のみがユーザー名を指定できます。

en: %s: The user name supplied is too long.
ja: %s: 入力されたユーザー名は長すぎます。

en: %s: Only one user name may be specified.
ja: %s: ユーザー名のみが指定可能です。

en: %s: This option requires a user name.
ja: %s: このオプションにはユーザー名が必要です。

en: %s: Can not identify you!
ja: %s: あなたを識別できません!

en: %s: Unknown user name '%s'.
ja: %s: 不明なユーザー名 '%s'。

en: %s: SELinux denying access due to security policy.
ja: %s: SELinux がセキュリティポリシーによりアクセスを拒否。

en: Locking password for user %s.
ja: ユーザー %s 用のパスワードをロック。

en: Success
ja: 成功

en: Error (password not set?)
ja: エラー (パスワード設定なし?)

en: Unlocking password for user %s.
ja: ユーザー %s 用のパスワードをロック解除。

en: Unsafe operation (use -f to force)
ja: 危険な操作 (強制には -f を使用)

en: Expiring password for user %s.
ja: ユーザー %s のパスワードを失効。

en: Error
ja: エラー

en: Removing password for user %s.
ja: ユーザー %s のパスワードを削除。

en: Adjusting aging data for user %s.
ja: ユーザー %s のエージングデータを調節。

en: Changing password for user %s.
ja: ユーザー %s のパスワードを変更。

en: %s: error reading from stdin: %s
ja: %s: 標準入力(stdin) からの読み込みエラー: %s

en: %s: unable to start pam: %s
ja: %s: pam の起動ができません: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
ja: %s: pam 用の tty がセットできません: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
ja: %s: 失敗遅延を設定できません: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
ja: %s: 失効した認証トークンが正しく更新できました。

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
ja: %s: すべての認証トークンが正しく更新できました。
