passwd - en to mk translation catalogue (48 entries)

en: %s: libuser initialization error:
mk: %s: грешка во иницијализацијата на libuser:

en: Warning: unlocked password would be empty.
mk: Внимание: отклучената лозинка ќе биде празна.

en: Corrupted passwd entry.
mk: Оштетен внес за лозинка.

en: Empty password.
mk: Празна лозинка.

en: Password locked.
mk: Лозинката е заклучена.

en: Password set, MD5 crypt.
mk: Лозинката е поставена, криптоалгоритам MD5.

en: Password set, blowfish crypt.
mk: Лозинката е поставена, криптоалгоритам blowfish.

en: Password set, unknown crypt variant.
mk: Лозинката е поставена, непозната варијанта на криптоалгоритам.

en: Alternate authentication scheme in use.
mk: Се користи алтернативна шема на проверување автентичност.

en: Password set, DES crypt.
mk: Лозинката е поставена, криптоалгоритам DES.

en: No password set.
mk: Нема поставена лозинка.

en: Unknown user.
mk: Непознат корисник.

en: %s: user account has no support for password aging.
mk: %s: корисничката сметка нема поддршка за стареење на лозинката.

en: keep non-expired authentication tokens
mk: ги задржува неистечените токени за авторизација

en: delete the password for the named account (root only)
mk: ја брише лозинката за наведената сметка (само за root)

en: force operation
mk: ја форсира операцијата

en: maximum password lifetime (root only)
mk: максимално траење на лозинката (само за root)

en: minimum password lifetime (root only)
mk: минимално траење на лозинката (само за root)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
mk: колку дена пред истекувањето на лозинката корисниците ќе добиваат предупредувања (само за root)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
mk: колку дена по истекувањето на лозинката сметката ќе биде оневозможена (само за root)

en: report password status on the named account (root only)
mk: извештај за статусот на наведената сметка (само заroot)

en: read new tokens from stdin (root only)
mk: чита нови токени од стд. влез (само за root)

en: [OPTION...] <accountName>
mk: [ОПЦИЈА...] <имеСметка>

en: %s: bad argument %s: %s
mk: %s: лош аргумент %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
mk: %s: само едно од -l, -u, -d, -S може да биде наведено.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
mk: %s: Не може да се мешаат едно од -l, -u, -d, -S со едно од -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
mk: Само root може да го направи тоа.

en: %s: Only root can specify a user name.
mk: %s: Само root може да наведе корисничко име.

en: %s: The user name supplied is too long.
mk: %s: Наведеното корисничко име е предолго.

en: %s: Only one user name may be specified.
mk: %s: Само едно корисничко име може да се наведе.

en: %s: This option requires a user name.
mk: %s: За оваа опција е потребно корисничко име.

en: %s: Can not identify you!
mk: %s: Не можам да Ве идентификувам!

en: %s: Unknown user name '%s'.
mk: %s: Непознато корисничко име „%s“.

en: Locking password for user %s.
mk: Ја заклучувам лозинката за корисникот %s.

en: Success
mk: Успех

en: Error (password not set?)
mk: Грешка (лозинката не е поставена?)

en: Unlocking password for user %s.
mk: Ја отклучувам лозинката за корисникот %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
mk: Небезбедна операција (користете -f за да форсирате)

en: Error
mk: Грешка

en: Removing password for user %s.
mk: Ја отстранувам лозинката за корисникот %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
mk: Нагодувам податоци за стареење за корисникот %s.

en: Changing password for user %s.
mk: Ја менувам лозинката за корисникот %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
mk: %s: грешка при читање од стд. влез: %s

en: %s: unable to start pam: %s
mk: %s: не можам да го стартувам pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
mk: %s: не можам да поставам tty за pam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
mk: %s: не можам да поставам доцнење за неуспех: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
mk: %s: истечените токени за авторизација се успешно ажурирани.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
mk: %s: сите токени за авторизација се успешно ажурирани.
