passwd - en to pa translation catalogue (47 entries)

en: %s: libuser initialization error:
pa: %s: libuser ਸ਼ੁਰੂਆਤ ਗਲਤੀ:

en: Warning: unlocked password would be empty.
pa: ਚੇਤਾਵਨੀ: ਖੋਲ੍ਹਣ ਪਾਸਵਰਡ ਖਾਲੀ ਹੋਵੇਗਾ।

en: Corrupted passwd entry.
pa: ਨਿਕਾਰਾ ਪਾਸਵਰਡ ਐਂਟਰੀ ਹੈ।

en: Empty password.
pa: ਖਾਲੀ ਪਾਸਵਰਡ

en: Password locked.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਲਾਕ ਹੈ।

en: Password set, MD5 crypt.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ, MD੫ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Password set, blowfish crypt.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ, blowfish ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ

en: Password set, SHA256 crypt.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ, SHA੨੫੬ ਕ੍ਰਿਪਟ।

en: Password set, SHA512 crypt.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਸੈੱਟ, SHA੫੧੨ ਕ੍ਰਿਪਟ।

en: Password set, unknown crypt variant.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ, ਅਣਜਾਣ ਇੰਕ੍ਰਿਪਟ ਗੁਣ ਹੈ।

en: Alternate authentication scheme in use.
pa: ਬਦਲਵਾਂ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਸਕੀਮ ਵਰਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: Password set, DES crypt.
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦਿੱਤਾ DES ਦਿੱਤਾ

en: No password set.
pa: ਕੋਈ ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ।

en: Unknown user.
pa: ਅਣਜਾਣ ਯੂਜ਼ਰ

en: %s: user account has no support for password aging.
pa: %s ਯੂਜ਼ਰ ਅਕਾਊਂਟ ਪਾਸਵਰਡ ਉਮਰ ਨਾਲ ਸਹਿਯੋਗ ਨਹੀਂ ਹੈ।

en: keep non-expired authentication tokens
pa: ਨਾ-ਮਿਆਦ ਪੱਗੇ ਪਰਮਾਣਿਕਤਾ ਟੋਕਣ ਰੱਖੋ

en: delete the password for the named account (root only)
pa: ਨਾਮੀ ਅਕਾਊਂਟ ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਹਟਾਓ (root ਲਈ)

en: force operation
pa: ਧੱਕੇ ਨਾਲ

en: maximum password lifetime (root only)
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਪਾਸਵਰਡ ਉਮਰ (root ਹੀ)

en: minimum password lifetime (root only)
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਪਾਸਵਰਡ ਉਮਰ  (root ਹੀ)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
pa: ਪਾਸਵਰਡ ਦੀ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ (root ਲਈ) ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਯੂਜ਼ਰਾਂ ਨੂੰ ਚੇਤਾਵਨੀ ਦੇਣ ਲਈ ਦਿਨ

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
pa: ਅਕਾਊਂਟ ਬੰਦ ਕਰਨ (root ਲਈ) ਲਈ ਮਿਆਦ ਪੁੱਗਣ ਬਾਰੇ ਦਿਨ ਬਾਰੇ ਦੱਸ ਜੀ

en: report password status on the named account (root only)
pa: ਨਾਮੀ ਅਕਾਊਂਟ (root ਲਈ) ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਹਾਲਤ ਰਿਪੋਰਟ ਕਰੋ

en: read new tokens from stdin (root only)
pa: stdin (root only) ਤੋਂ ਨਵੇਂ ਟੋਕਨ ਪੜ੍ਹੋ

en: %s: bad argument %s: %s
pa: %s: ਗਲਤ ਮੁੱਲ%s: %s

en: Only root can do that.
pa: ਸਿਰਫ root ਹੀ ਕਰ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: %s: Only root can specify a user name.
pa: %s: root ਹੀ ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਦੇ ਸਕਦਾ ਹੈ।

en: %s: The user name supplied is too long.
pa: %s: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਬਹੁਤ ਲੰਮਾ ਹੈ

en: %s: Only one user name may be specified.
pa: %s: ਸਿਰਫ਼ ਇੱਕ ਯੂਜ਼ਰ ਦਿੱਤਾ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ

en: %s: This option requires a user name.
pa: %s: ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ ਨਾਲ ਇਹ ਚੋਣ ਲੋੜੀਦੀ ਹੈ।

en: %s: Can not identify you!
pa: %s: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਛਾਣ ਨਹੀਂ ਦੇ ਸਕਦਾ!

en: %s: Unknown user name '%s'.
pa: %s: ਅਣਜਾਣ ਯੂਜ਼ਰ ਨਾਂ '%s'

en: Locking password for user %s.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਲਾਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Success
pa: ਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: Error (password not set?)
pa: ਗਲਤੀ (ਪਾਸਵਰਡ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤਾ?)

en: Unlocking password for user %s.
pa: %s ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਲਾਕ ਖੋਲ੍ਹਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ

en: Unsafe operation (use -f to force)
pa: ਅਸੁਰੱਖਿਅਤ ਕਾਰਵਾਈ (ਧੱਕੇ ਲਈ -f ਵਰਤੋਂ)

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Removing password for user %s.
pa: ਯੂਜ਼ਰ %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਹਟਾਇਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Adjusting aging data for user %s.
pa: %s ਯੂਜ਼ਰ ਲਈ ਉਮਰ ਡਾਟਾ ਠੀਕ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Changing password for user %s.
pa: %s ਲਈ ਪਾਸਵਰਡ ਬਦਲਿਆ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: %s: error reading from stdin: %s
pa: %s: stdin ਤੋਂ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ: %s

en: %s: unable to start pam: %s
pa: %s: ਪੈਮ ਸੁਰੂ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
pa: %s: pam ਲਈ tty ਦੇਣ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
pa: %s: ਫੇਲ੍ਹ ਅੰਤਰਾਲ ਦੇਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
pa: %s ਮਿਆਦ ਪੁੱਗੇ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਟੋਕਨ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਗਏ।

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
pa: %s: ਸਭ ਪਰਮਾਣਕਿਤਾ ਟੋਕਨ ਅੱਪਡੇਟ ਕੀਤੇ ਗਏ ਹਨ
