passwd - en to sr@latin translation catalogue (50 entries)

en: %s: libuser initialization error:
sr@latin: %s: greška pri libuser inicijalizaciji:

en: Warning: unlocked password would be empty.
sr@latin: Upozorenje: otključana lozinka će biti prazna.

en: Corrupted passwd entry.
sr@latin: Oštećena stavka lozinke.

en: Empty password.
sr@latin: Prazna lozinka.

en: Password locked.
sr@latin: Lozinka zaključana.

en: Password set, MD5 crypt.
sr@latin: Lozinka je postavljena, MD5 šifriranje.

en: Password set, blowfish crypt.
sr@latin: Lozinka je postavljena, Blowfish šifriranje.

en: Password set, SHA256 crypt.
sr@latin: Lozinka je postavljena, SHA256 šifriranje.

en: Password set, SHA512 crypt.
sr@latin: Lozinka je postavljena, SHA512 šifriranje.

en: Password set, unknown crypt variant.
sr@latin: Lozinka je postavljena, vrsta šifriranja nije poznata.

en: Alternate authentication scheme in use.
sr@latin: Alternativna šema za autentifikaciju se koristi.

en: Password set, DES crypt.
sr@latin: Lozinka je postavljena, DES šifriranje.

en: No password set.
sr@latin: Lozinka nije postavljena.

en: Unknown user.
sr@latin: Nepoznati korisnik.

en: %s: user account has no support for password aging.
sr@latin: %s: korisnički nalog nema podršku za zastarevanje važenja lozinke.

en: keep non-expired authentication tokens
sr@latin: zadrži izraze za autentifikaciju koji nisu istekli

en: delete the password for the named account (root only)
sr@latin: izbriši lozinku za imenovani nalog (samo root)

en: force operation
sr@latin: prisili operaciju

en: maximum password lifetime (root only)
sr@latin: najduži rok trajanja lozinke (samo root)

en: minimum password lifetime (root only)
sr@latin: najkraći rok trajanja lozinke (samo root)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
sr@latin: broj dana tokom kojih korisnik prima upozorenja pre isteka lozinke (samo root)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
sr@latin: broj dana posle isteka lozinke kada nalog postaje isključen (samo root)

en: report password status on the named account (root only)
sr@latin: izvesti o stanju lozinke imenovanog naloga (samo root)

en: read new tokens from stdin (root only)
sr@latin: čitanje novih izraza sa stdin (samo root)

en: [OPTION...] <accountName>
sr@latin: [OPCIJA...] <imeNaloga>

en: %s: bad argument %s: %s
sr@latin: %s: loš argument %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
sr@latin: %s: Samo jedna od -l, -u, -d, -S opcija sme biti navedena.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
sr@latin: %s: Ne mogu se mešati jedna od -l, -u, -d, -S opcija sa jednom od -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
sr@latin: Samo root može to da uradi.

en: %s: Only root can specify a user name.
sr@latin: %s: Samo root može navesti korisničko ime.

en: %s: The user name supplied is too long.
sr@latin: %s: Navedeno korisničko ime je predugo.

en: %s: Only one user name may be specified.
sr@latin: %s: Samo jedno korisničko ime može biti navedeno.

en: %s: This option requires a user name.
sr@latin: %s: Ova opcija zahteva korisničko ime.

en: %s: Can not identify you!
sr@latin: %s: Nije vas moguće prepoznati!

en: %s: Unknown user name '%s'.
sr@latin: %s: Nepoznato korisničko ime „%s“.

en: Locking password for user %s.
sr@latin: Zaključavanje lozinke za korisnika %s.

en: Success
sr@latin: Uspeh

en: Error (password not set?)
sr@latin: Greška (lozinka nije postavljena?)

en: Unlocking password for user %s.
sr@latin: Otključavanje lozinke za korisnika %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
sr@latin: Nesigurna operacija (koristite -f za prisiljavanje)

en: Error
sr@latin: Greška

en: Removing password for user %s.
sr@latin: Uklanjanje lozinke za korisnika %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
sr@latin: Prilagođavanje podataka o zastarevanju za korisnika %s.

en: Changing password for user %s.
sr@latin: Izmena lozinke za korisnika %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
sr@latin: %s: greška pri čitanju sa stdin: %s

en: %s: unable to start pam: %s
sr@latin: %s: nije moguće pokrenuti pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
sr@latin: %s: nije moguće postaviti tty za pam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
sr@latin: %s: nije moguće postaviti odlaganje neuspeha: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
sr@latin: %s: izrazi za autentifikaciju koji su istekli su uspešno ažurirani.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
sr@latin: %s: svi izrazi za autentifikaciju su uspešno ažurirani.
