passwd - en to sv translation catalogue (55 entries)

en: %s: libuser initialization error:
sv: %s: libuser initieringsfel:

en: Warning: unlocked password would be empty.
sv: Varning: olåst lösenord ska vara tomt.

en: Corrupted passwd entry.
sv: Korrupt passwd-rad.

en: Empty password.
sv: Tomt lösenord.

en: Password locked.
sv: Lösenord låst.

en: Password set, MD5 crypt.
sv: Lösenord satt, MD5-krypt.

en: Password set, blowfish crypt.
sv: Lösenord satt, blowfish-krypt.

en: Password set, SHA256 crypt.
sv: Lösenord satt, SHA256-kryptering.

en: Password set, SHA512 crypt.
sv: Lösenord satt, SHA512-kryptering.

en: Password set, unknown crypt variant.
sv: Lösenord satt, okänd krypt-variant.

en: Alternate authentication scheme in use.
sv: Alternativ autentiseringsschema används.

en: Password set, DES crypt.
sv: Lösenord satt, DES-krypt.

en: No password set.
sv: Inget lösenord satt.

en: Unknown user.
sv: Okänd användare.

en: %s: user account has no support for password aging.
sv: %s: användarkonto har inget sröd för lösenordsåldring.

en: keep non-expired authentication tokens
sv: behåll ej utgångna autentisieringspoletter

en: delete the password for the named account (root only)
sv: radera lösenordet för det namngivna kontot (endast root)

en: lock the password for the named account (root only)
sv: lås lösenordet för det namngivna kontot (endast root)

en: unlock the password for the named account (root only)
sv: lås upp lösenordet för det namngivna kontot (endast root)

en: expire the password for the named account (root only)
sv: markera lösenordet för det namngivna kontot som utgånget (endast root)

en: force operation
sv: tvinga åtgärd

en: maximum password lifetime (root only)
sv: maximal livstid för lösenord (endast root)

en: minimum password lifetime (root only)
sv: minimal livstid för lösenord (endast root)

en: number of days warning users receives before password expiration (root only)
sv: antal dagar med varningar användare får innan lösenordet går ut (endast root)

en: number of days after password expiration when an account becomes disabled (root only)
sv: antal dagar efter lösenordet gått ut som kontot inaktiveras (endast root)

en: report password status on the named account (root only)
sv: rapportera lösenordstatus för det namngivna kontot (endast root)

en: read new tokens from stdin (root only)
sv: läs nya poletter från stdin (endast root)

en: [OPTION...] <accountName>
sv: [FLAGGA...] <kontoNamn>

en: %s: bad argument %s: %s
sv: %s: dåligt argument %s: %s

en: %s: Only one of -l, -u, -d, -S may be specified.
sv: %s: Endast en av -l, -u, -d, -S får anges.

en: %s: Cannot mix one of -l, -u, -d, -S and one of -i, -n, -w, -x.
sv: %s: Kan inte blanda en av -l, -u, -d, -S med en av -i, -n, -w, -x.

en: Only root can do that.
sv: Endast root kan göra det.

en: %s: Only root can specify a user name.
sv: %s: Endast root kan ange ett användarnamn.

en: %s: The user name supplied is too long.
sv: %s: Angivet användarnamn är för långt.

en: %s: Only one user name may be specified.
sv: %s: Endast en användare kan anges.

en: %s: This option requires a user name.
sv: %s: Denna flagga kräver ett användarnamn.

en: %s: Can not identify you!
sv: %s: Kan inte identifiera dig!

en: %s: Unknown user name '%s'.
sv: %s: Okänt användarnamn '%s'.

en: %s: SELinux denying access due to security policy.
sv: %s: SELinux nekar åtkomst på grund av säkerhetspolicyn.

en: Locking password for user %s.
sv: Låser lösenord för användare %s.

en: Success
sv: Lyckades

en: Error (password not set?)
sv: Fel (lösenord inte satt?)

en: Unlocking password for user %s.
sv: Låser upp lösenord för användare %s.

en: Unsafe operation (use -f to force)
sv: Osäker operation (använd -f för att tvinga)

en: Expiring password for user %s.
sv: Markerar lösenordet för användaren %s som utgånget.

en: Error
sv: Fel

en: Removing password for user %s.
sv: Tar bort lösenord för användare %s.

en: Adjusting aging data for user %s.
sv: Justerar för åldringsdata för användare %s.

en: Changing password for user %s.
sv: Ändrar lösenord för användare %s.

en: %s: error reading from stdin: %s
sv: %s: fel vid läsning från stdin: %s

en: %s: unable to start pam: %s
sv: %s: kan inte starta pam: %s

en: %s: unable to set tty for pam: %s
sv: %s: kan inte sätta tty för pam: %s

en: %s: unable to set failure delay: %s
sv: %s: kan inte sätta felfördröjning: %s

en: %s: expired authentication tokens updated successfully.
sv: %s: utgångna autentiseringspoletter uppdaterades.

en: %s: all authentication tokens updated successfully.
sv: %s: alla autentiseringpoletter uppdaterades.
